Dula Monika

reference

Emilka

101215

Snad jako všechny nastávající maminky jsem chtěla porod, který proběhne bez komplikací. Bylo to moje první těhotenství, proto jsem neměla žádné zkušenosti a nedovedla jsem si představit, do čeho jdu. Informace jsem hledala všude. Na začátku těhotenství jsem se zaregistrovala u Apolináře.

S manželem jsme chodili na přípravu do porodnice. Příprava nám poskytla základní informace týkající se porodu a péče o dítě, ale pokud člověk měl otázky, které byly mimo rámec porodu v nemocnici, nedostal na ně odpověď. Hlavou mi dál běžely otázky, jak se na porod nejlépe připravit, a jak ho prožít tak, abych na něj měla co nejlepší vzpomínky. Bavila jsem se o tom s kamarádkou, která má 2 děti, a ta mi poradila, abych si zkusila vzít k porodu dulu.

O dulách jsem měla jen mlhavou představu. Nevěděla jsem, k čemu mi může být dobrá, když u porodu bude lékař a zdravotní sestry, a přece i manžel. Rozhodla jsem se pro ní až, když mi další 2 kamarádky, které za sebou měly porod bez duly, že by jí tam příště chtěly mít taky.

Hledala jsem přes internet a dostala jsem se až k Monice. Byla ochotná a vstřícná a smluvily jsme si první schůzku. Na té jsme se bavily o mých očekáváních. Monika mi nastínila, co mi může u porodu nabídnout. Bavily jsme se o tom, jaký si představuji porod, co bych u něj chtěla a jaké věci bych naopak chtěla vynechat. Chtěla jsem porodit, pokud možno přirozenou cestou s co nejmenší mírou medikací a jiných zásahů. Dohodly jsme se, že jí pošlu porodní plán, který potom dám lékařům v nemocnici. Potom mi Monika dala svůj telefon a dohodly jsme se, že jí můžu kdykoli zavolat.

Na konci těhotenství se u mě objevily komplikace s vysokým tlakem. Obávala jsem se, že budu muset rodit císařským řezem, což jsem nechtěla. V pražské porodnici, kde všechno jde jak na běžícím pásu, by to bylo více než pravděpodobné. Proto jsem se rozhodla pro změnu. Začala jsem jezdit do předporodní prohlídky do Neratovic.

V Neratovicích jsem porodila přirozenou cestou. Porod mi kvůli hypertenzi vyvolávali. Byl sice rychlejší, ale o to víc bolestivější. Přesto na něj mám dobré vzpomínky. Monika se o to zasloužila velkým dílem. Celou dobu porodu mi dávala podporu. Dávala mi masáže, v momentě kdy mi docházely síly mě povzbuzovala. Díky ní jsme to všichni zvládli. Narodila se nám krásná Emilka.

Považuju přítomnost duly u porodu za zásadní. Zvyšuje kvalitu porodu o několik desítek procent. O tom, zda jí budu mít u dalších porodů už neváhám. Považuju to za přirozenou věc.

Prosinec 2010, Adéla Bělunková a Emilka

Zpět na reference