Dula Monika

reference

Mareček

090203

U svého prvního porodu jsem nechtěla mít manžela, protože jsem se obávala, že bych se v jeho přítomnosti dostatečně neuvolnila, ale protože jsem v nemocničním prostředí nechtěla být sama, rozhodla jsem se požádat o pomoc dulu. Paní Moniku jsem si vybrala podle fotografie. Byla mi sympatická a měla jsem pocit, že si s ní budu rozumět. Oslovila jsem ji asi půl roku před porodem a během mého těhotenství jsme se dvakrát sešly a povídaly si o životě, o dětech a samozřejmě také o porodech.
Když jsem přijela do porodnice, měla jsem za sebou přes 30 hodin bolestí, dvě probdělé noci a strašně jsem si přála mít to konečně za sebou a moci se vyspat. Protože miminko bylo ve stresu a zpomalovalo se mu srdíčku, musela jsem po celý zbytek první doby porodní ležet připoutaná k monitorům. Paní Monika mi dávala po troškách pít a jíst, uklidňovala mě, když se bolesti stupňovaly, a nejvíc mi pomohla ve chvíli, kdy jsem se dozvěděla, že anesteziolog, který mi měl dát epidurální analgezii, nemůže přijít a já budu muset rodit při plném vědomí. Udělalo se mi ze strachu ještě hůř, ale dula mi šeptala, že když už jsem to zvládla až do této chvíle, zvládnu i samotný porod, který se rychle blížil. A opravdu, díky tomu, že jsem plně cítila stahy, se můj chlapeček narodil během deseti minut.
Přítomnost duly mi určitě porod usnadnila, v doprovodu zkušené ženy jsem se cítila víc bezpečně. Navíc mi Monika zpětně vyprávěla o některých momentech, které jsem sama nevnímala, a i můj manžel byl rád, že na mě v těžkých chvílích doprovodil někdo, kdo byl víc nad věcí než on.
Závěrem bych chtěla říct, že na svůj porod skutečně nevzpomímám jako na hororový zážitek, ale jako na událost, při které se stal zázrak - narodil se mi krásný zdravý syn. A už se těším, jak si ho za dva, tři roky zopakuji, samozřejmě zase s dulou Monikou.

Únor 2009, Praha - Eva Tluková

Pokračování po čtyřech měsících:
…je moc hodný, dokáže si dlouho sám povídat s rybičkama v akváriu a hrát pod hrazdičkou, všechno zkoumá… Pořád mě fascinuje, jak to perfektně funguje, jak se ten malý človíček vyvíjí a poznává svět.
Jsem moc šťastná.

Zpět na reference